четврток, 21. септември 2023. Вести денес: 114
home Вести

Мицкоски: Каде е клиничкиот центар што СДСМ го запре, а ветуваше дека ќе го гради?

Мицкоски: Каде е клиничкиот центар што СДСМ го запре, а ветуваше дека ќе го гради?

До каде е клиничкиот центар што СДСМ го запре, а вооедно ветуваа дека ќе го градат, запраша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ која се емитува на ТВ Сонце. Истакна и дека граѓаните се тие кои ги плаќаат штетите од ваквото неодговорно работење.

-За изграбда на нов Клинички центар, СДСМ немаа проект. За тој проект се обезбеди финансирање, се потпиша договор, дојде нова влада им требаше една година да мислат што да прават, како да прават, како да го поништат и го поништија. За тоа сега државата ќе плаќа пенали и тие пенали ќе ги плаќаат граѓаните, потенцираше Мицкоски.

Тој во своето гостување истакна дека СДСМ, Клинички центар сакаше да го премести во Бардовци, но,  јавноста веќе неколку месеци нема слушнато што се случува со тој проект.

Мицкоски истакна дека тој се засрамил кога прочитал за статијата дека Холандски средношколци го чистеле Клинички центар од ѓубре.