вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 39
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Мицкоски им одговори на академиците кои го поддржаа договорот со Грција

Мицкоски им одговори на академиците кои го поддржаа договорот со Грција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашната прес-конференција им одговори и на академиците кои го поддржаа договорот со Грција.

Тој потенцира дека истите после се правдаат дека морале така и дека кариерата им била во прашање,  а не гледаат дека се што стекнале во животот им заминува во неповрат.

– Започна лов за јавно искажан збор, па така ако не се багерите за да газат, тука е полицијата за да малтретира, или градоначалниците за да потсетат дека нешто се снима.  Тоа овозможи ситуација на самоцензурирање, па ќе видиме по некој професор, или некој општествен авторитет, така срамежливо, со блед изглед на лицето, да каже видете нема излез, ова е тоа, ова е најдоброто што можевме да го направиме, тоа е тоа, помирете се, а потоа и ќе се доверуваат на други дека така морале тоа да го сторат, биле под притисок, кариерата им била во прашање, а не гледаат дека се што стекнале во животот претходно, во неповрат им заминува, изјави Мицкоски вчера.