понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 152
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Вести

Мицкоски: Докторирав на вештачка интелегенција практичниот дел го работев во Германија

Мицкоски: Докторирав на вештачка интелегенција практичниот дел го работев во Германија

Во вечерашната емисија на Алфа Телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што кажа дека докторирл на вештачка интелегенција а практичниот дел го работел во Германија.

„Кога денеска зборуваат за вештачка интелегенција еве да речеме јас можам да се пофалам и еве да кажам јас докторирав на фази логика тоа е вештачка интелегенција, имате генетски алгоритми, фази логика и невронски мрежи еден од тие три алгоритми јас го употребив во мојата докторска теза. Тоа е фази логиката оптимирав да речеме траекторија на манипулационен робот, експерименталниот дел го завршив на Универзитетот на Ил Мена во Сојузна Република Германија. Така да и тогаш тоа беше прилично актуелно но и денеска тоа е актуелно“ истакна Мицкоски.

Коронавирус