среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 19
home Вести

Мицкоски: Добивам информации дека Заев бил во Берлин за да ги моли да не објавуваат дека државата нема датум за преговори

Мицкоски: Добивам информации дека Заев бил во Берлин за да ги моли да не објавуваат дека државата нема датум за преговори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервјуто за порталот „ Република“ истакна дека по она фијаско, по оној ладен туш од Берлин добил информација дека тоа последно патување на Заев имало друга цел, а тоа е да не се објавува дека Македонија нема да добие датум за преговори.

-Да ги замоли европските политичари да не објават дека нема да добие Македонија датум за преговори, за да можат, веднаш по изборите на 5 мај, да обвинат дека ВМРО-ДПМНЕ било виновно за тоа. Тоа е една по малку комична и театрална епизода која што ја имал таму, вели Мицкоски.

Тој порача дека додека сите политичари се борат за иднината на нивната земја, Заев се бори да го обвини ВМРО-ДПМНЕ.

Коронавирус