недела, 28. февруари 2021. Вести денес: 86
home Вести

Мицкоски до Заев: Вие се плашите да признаете дека во Грција живеат Македонци

Мицкоски до Заев: Вие се плашите да признаете дека во Грција живеат Македонци

Вие Господине Заев се срамите, се плашите, се препелкате, не сакате да изустите дека Македонците во Северна Грција, во Егејскиот дел на Македонија зборуваат македонски јазик, затоа што со Договорот вие го избришавте тоа Господине Заев. А вашиот министер прати дипломатска нота во која што појаснуваше дека не е народот македонски, туку тоа е етницитет и тоа е различно од граѓанство во една држава, ова вечерва во телевизискиот дуел во „Само вистина“, го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Коронавирус