петок, 14. мај 2021. Вести денес: 71
Во живо

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Мицкоски во посета на општина Битола

home Вести

Мицкоски: Делчев е љубов, патриотизам, пркос, слобода – Затоа од неговото име се плашат и денес

Мицкоски: Делчев е љубов, патриотизам, пркос, слобода – Затоа од неговото име се плашат и денес

Ако Гоце Делчев денес беше жив, сигурно ќе беше прогласен за антизападен, ќе беше скандализиран, омаловажуван, пишува на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод 118 години од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

-Зошто? Затоа што тој е сѐ што денешната власт не е. Огледало на нивниот недостаток на морал, недостаток на патриотизам и љубов кон Македонија. Затоа од неговото име се плашат и денес. Затоа што Делчев пред сѐ е љубов, патриотизам, пркос, слобода. Тој е најдобриот син на Македонија! 4 мај не е крајот, туку почетокот на живата легенда, но и завет за Македонија! Слава му!, стои во објавата на Мицкоски.

Најнови вести

Коронавирус