среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 122
home Вести

Мицкоски- Баздникин: Демократски и фер изборен процес ќе е клучен за иднината на Македонија

Мицкоски- Баздникин: Демократски и фер изборен процес ќе е клучен за иднината на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Баздникин.

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, стратешките определби на Република Македонија и претстојните парламентарни избори.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека главна стратешка определба на партијата и Република Македонија е членството во Европската Унија.

Тој додаде дека новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ има план како преку забрзани реформски процеси да ја стави Македонија на брзата трака за членство во Унијата и да ја приближи државата до европскиот стандард. Покрај членството во Европската Унија, еден од приоритетите на новата Влада ќе биде развојот на економијата и подорувањето на економската клима во државата.

Тој потенцираше дека новата Влада ќе биде отворена за соработка со странските инвеститори и е спремна за подобрување на соработката на економски план.

Во однос на предвремените парламентарни избори, соговорниците се согласни дека демократски и фер изборен процес ќе е клучен за иднината на Република Македонија.

Мицкоски посочи дека корупцијата и неказнетиот криминал се сериозен проблем со кој владата не се справува. На законот за јавното обвинителство кој го турка власта гледа како механизам за заштита на криминалот преку зголемена политичка контрола на обвинителниот сектор. Тоа не смее да се одобри, туку да се поддржи решение кое ќе обезбеди независност, изјави Мицкоски.

Коронавирус