четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 57
home Вести

Мицкоски- Азај Гулијев: Предвремени парламентарни избори се повеќе од неопходни за излез од оваа криза

Мицкоски- Азај Гулијев: Предвремени парламентарни избори се повеќе од неопходни за излез од оваа криза

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со пратениците од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, Игор Јанушев, Дафина Стојаноска и Ели Панова во просториите на Собранието на Република Македонија оствари официјална средба со Азај Гулијев, потпретседател на парламентарното Собрание на ОБСЕ и специјален претставник за Југоисточна Европа.

На средбата соговорниците разговараа за актуелната политичка состојба во Македонија како и за барањата на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори, кои се повеќе од неопходни за излез од оваа криза.

Истовремено, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски побара и поддршка во преговорите со Бугарија, каде што државата е заглавена, поради лошите преговарачи од македонската владејачка гарнитура.

Коронавирус