понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 152
home Вести

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО нема да ја почитува таквата одлука и ќе ја поништи

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО нема да ја почитува таквата одлука и ќе ја поништи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во денешното обраќање по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба го кажа својот јасен, концизен и прецизен став во врска со Гоце Делчев.

-Доколку навистина биде прифатено од страна на оваа политичка мафија предводена од Зоран Заев дека Гоце Делчев во регионална смисла бил Македонец бидејќи бил роден на географската територија Македонија, а по националност бил бугарин, нашиот мајчин македонски јазик е лингвистичка форма на бугарскиот тоа ќе значи целосно асимилирање на македонската нација, удар во темелите на македонската нација и современата македонската држава и дополнително понижување. И одма да кажам дека ако оваа мафија на чело со Заев донесе таква одлука следната влада на ВМРО-ДПМНЕ, истата таа одлука веднаш ќе ја поништи и никогаш понатаму нема да ја почитува. Нека остане кажано и запишано, да не биде потоа не сме кажале и не сме предупредиле, нагласи Мицкоски.

Најнови вести

Коронавирус