петок, 22. јануари 2021. Вести денес: 156
home Вести

Метла од СДСМ за Спасовски, Шилегов, Манчевски, Зекири, Кирацовски

Метла од СДСМ за Спасовски, Шилегов, Манчевски, Зекири, Кирацовски

Според неофицијални информации, шесте потпретседатели на СДСМ ќе бидат разрешени како дел од чистката што ја најави премиерот Зоран Заев, објави ФОКУС.

Потпретседатели во СДСМ се Фросина Ременски, Дамјан Манчевски, Оливер Спасовски, Мухамед Зекири, Благој Бочварски и Петре Шилегов. Сите денес добија метла од нивниот партиски челник Зоран Заев.

Метла добива и Александар Кирацовски. За нов генерален секретар на партијата е предложен министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Тој нема да биде повеќе на министерската функција.

Најнови вести

Коронавирус