петок, 16. април 2021. Вести денес: 69
home Вести

Метеоролозите за денес најавуваат снег, еве каде ќе има обилни врнежи

Метеоролозите за денес најавуваат снег, еве каде ќе има обилни врнежи

Претежно облачно време со врнежи од дожд, а на планините од снег особено попладне ќе имаме денес.

Во текот на ноќта кон среда врнежите ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Локално врнежите ќе бидат пообилни, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен, а кон крајот на денот повремено засилен ветер од северен правец.

Утринските температури ќе се движат од 0 до 6 степени, а дневните од 3 до максимални 12 степени.

Во Скопје и околината ќе има слично време со температури од 4 до 8 степени.

Сличнно време метеоролозите најавуваат и за утре, променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено претпладне во јужните делови. На планините и на некои повисоки места ќе има повремен снег. Ќе дува умерен северен ветер.

Коронавирус