вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 135
home Вести

Метеоролозите најавуваат пороен дожд, утре очекувајте снежна покривка

Метеоролозите најавуваат пороен дожд, утре очекувајте снежна покривка

Во следните денови под влијание на циклонска активност во Медитеранот ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, кои во западните делови ќе бидат пообилни и поројни, соопшти УХМР.

Во западните делови утре локално ќе наврнат над 20л/м2, а на планините врнежите ќе бидат од снег и се очекува да се формира снежна покривка.

Од утре до понеделник ќе дува умерен до засилен, повремено силен ветер од јужен правец, над 60 км/час.

Од вторник под влијание на студен бран ќе дува засилен северен ветер што ќе услови намалување на температурите.

Коронавирус