среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 103
home Вести

Месецов ништо од доаѓање на вакцините, здравје Боже во март

Месецов ништо од доаѓање на вакцините, здравје Боже во март

И покрај најавите дека вакцинацијата ќе започне во јануари, вакцините купени директно од државата нема да пристигнат ниту во февруари, од кого остануваат уште неколку дена. Благодарение на донацијата од Србија, медицинскиот персонал се вакцинира со „Фајзер“. Министерството за здравство потпиша договор со Руската амбасада во Скопје за вакцината Спутник В, но сè уште не е познато кога ќе пристигне контингентот од 100.000 дози. Министерот Филипче сега го споменува март, според кој 200 илјади кинески вакцини „Синофарм“ и 20% од нарачаните вакцини Астра-Зенека ќе дојдат преку платформата Ковакс. Но, најдалеку се вакцините Фајзер нарачани директно од САД. Досега, 1.500 здравствени работници се вакцинираа на единствениот пункт на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Филипче го пофали интересот на 70% од медицинскиот персонал, но за да го зголеми интересот на граѓаните, рече дека ќе започнат кампања за доброволна вакцинација. Филипче додаде дека инфраструктурата е подготвена, на кои се додадени 12 медицински ладилници, благодарение на донација од Стопанска банка. Но, специјалните фрижидери и понатаму остануваат празни. Според Националниот план за имунизација, во трите фази треба да се имунизираат околу 1,2 милиони граѓани во земјава, за кои ќе им требаат 2,4 милиони дози анти-ковид вакцини. Досега нашата држава нарача 1.933.000 вакцини од четири фармацевтски компании, а реално во земјава дојдоа само 8.190 вакцини од Србија.

Национален план за имунизација:

833.000 вакцини преку Ковакс
800.000 вакцини од Фајзер-Бионтек
200.000 вакцини од Синофарм, Кина
100.000 вакцини Спутник V

Нашата земја беше заборавена и од соседите, но и од некои други држави во ЕУ кои ветија дека ќе донираат. Ниту Бугарија, ниту Грција досега не ги испорачаа ветените дози, ниту Австрија, ниту Полска. Инаку, ЕУ за Западен Балкан издвои 70 милиони евра за вакцинација.

Коронавирус