среда, 14. април 2021. Вести денес: 40
home Вести

Мерки во три фази: Владата го усвои здравствениот протокол за спроведување на Пописот

Мерки во три фази: Владата го усвои здравствениот протокол за спроведување на Пописот

На предлог на Комисијата за заразни болести, Владата денеска го усвои Протоколот за превентивни мерки при спроведување на Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021 година.

Протоколот, како што соопшти владината прес-служба, ќе предвидува мерки во сите три фази на пописот, односно во фазата на тестирање, фазата на обука и во фазата на спроведување на пописот на терен со посебен Протокол за попишување на лицата кои во периодот на спроведување на пописот се позитивни на Ковид-19. (МИА)

Најнови вести

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Дубровничката полиција заплени рекордна количина кокаин. Станува збор за околу 500 килограми кокаин што бил доставен во контејнер со банани. Огромната количини на кокаин е откриена од цариниците при редовни контроли на контејнери. Во последните месеци, пристаништето Плоче се претвори во порта за дилерите на дрога за увоз на кокаин поради слабата контрола. Од крајот на јануари, кога започна интензивната полициска акција до денес запланети се над 700 килограми кокаин.

Коронавирус