четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 36
home Вести

Менкиноски: Зошто СДСМ го иницираше членот 11 кога според нив тој член воопшто и не постоел

Менкиноски: Зошто СДСМ го иницираше членот 11 кога според нив тој член воопшто и не постоел

Околу законот за помилување и членот 11 кој го иницираше Министерството за правда, а СДСМ го поднесе во законодавниот дом адвокатот Тони Менкиноски во вечерашната емисија “24 Анализа” праша зошто СДСМ воопшто ја иницираше оваа расправа за овој член кога тој член не постоел.

-Зошто. Затоа што народот очекуваше некакви резултати. И сега СДСМ не испорача никакви резултати и сега замислува некој противник. Ваквата методологија на Дон Кихот, односно ова се е е толку е “донкихотски”, значи противникот сами си го создаваат се борат против него и на крај победуваат, а резултати нула. Ова што се случува со аболицијата, значи ние сме спремни за се. Ние дури и дадовме предлог дека во иднина ниту еден политичар да не биде амнестиран или аболициран од било какво кривично дело. Значи тоа е многу битна порака. Ние сме сериозни. Ние сакаме да направиме држава од оваа држава. А не како СДСМ да си играме со демагогии. Дури ни новинарката неможе да ве разбере, па што очекувате од мене со оваа игранкава што ја имавте со амнестијата. Јас ве жалам. Јас да сум на ваше место би си дал оставка.

Коронавирус