недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори

Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори

Синоќа во последен обид да го убеди Макрон да дозволи почеток на преговори, беше германската канцеларка Ангела Меркел.

Франција засега јавно не го открива ставот, но според документите до кои имал пристап Блумберг, Париз е против било каков датум за формални преговори со Албанија и Македонија, пред ЕУ да го заврши ремонтот на својата „методологија“. Со меморандумот што на 10 октомври го проследиле француски дипломати до другите влади на ЕУ,Париз сака понатамошните разговори да бидат „постепени, поконкретни во придобивките што им ги носат на засегнатите земји и да бидат реверзибилни според ефективното, опипливо и одржливо спроведување на реформите“.

Најновиот нацрт на одлуката, пак, со датум на 11 октомври, кој Блумберг го видел, дава зелено светло официјалните преговори за пристапување да почнат во првата половина на следната година, но според дипломат цитиран од Блумберг, „никој не е среќен“ со текстот.

Амбасадорите на ЕУ денеска ќе се потрудат да посредуваат за компромис пред утрешниот состанок на министрите.

Извор: kanal5.com.mk

 

Најнови вести

Локални избори 2021