среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 132
home Вести

,,Меѓународен Сојуз” се одложи по трет пат, Боки 13 на болничко лекување

,,Меѓународен Сојуз” се одложи по трет пат, Боки 13 на болничко лекување

Судењето за предметот „Меѓународен Сојуз”  денеска се одложи по трет пат. Здравствената состојба на обвинетиот Бојан Јовановски-Боки13, кој моментално е на болничко лекување е причина за одложување на рочиштето.

Судијката Софче Гаврилова-Ефремова посочи дека добиле известување од КПУ-Скопје за обвинетиот Јовановски дека е на болничко лекување.

На почеток на месец септември обвинетиот Јовановски, по силни болки во желудникот неопходно било да му се изврши хируршка интервенција. Според неговата одбрана ова ситуација е како последица од несоодветната исхрана во затворот.

Следното рочиште за овој предмет е закажено за 28 октомври.

Во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Јовановски обвинети се и Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“.

Коронавирус