четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 213
home Вести

Меџити: Органите на власта треба да се подалеку од автономијата на исламската заедница

Меџити: Органите на власта треба да се подалеку од автономијата на исламската заедница

Во вчерашната емисија на 1ТВ гостуваше Изет Меџити, претседател на изборен штаб на ДУИ кој рече дека откако тој има 42 години и не памети дека имало ваков напад на верските заедници, како што е исламската која е дефинирана како секуларна во држава.

Во овој случај реисот не може да се разрешува и именува на суд. Значи ние ја почитуваме автономијата на исламската заедница и тие имаат свои органи каде што можат да дебатираат и да одлучуваат се и мислам дека треба подалеку органите на државата т.е. политиката од верската заедница. Иако по некој ред значи ако треба да делува да се уредат некои работи во тој опсег редот треба да се почне од МПЦ па после кон помалите верски заедници, истакна Меџити.

Меџити посочи дека како и да е мисли дека треба да се почитува автономијата на верската заедница на исламската заедница, тие имаат свои органи и сами можат да ги решат сопствените проблеми.

Најнови вести

Локални избори 2021