среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

„Ме удираа во полициското комбе“: Исповед на момчето кое беше приведено на денешниот протест кај „Мавровка“

„Ме удираа во полициското комбе“: Исповед на момчето кое беше приведено на денешниот протест кај „Мавровка“

Активистот на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Калошевски беше уапсен откако се обиде со својата камера да ја сними полицијата која ги запишуваше регистарските таблички на возилата кои ја блокираа раскрсницата, а беше конфронтирана од страна на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски.

Кога полицијата го забелешала Калошевски како ја снима дискусијата помеѓу пратеникот и полицијата таа го уапсила при што тој добил удар во слабината и му биле ставени лисици на рацете.

Тој потоа беше одведен во полициска станица, а набрзо потоа под притисок на јавноста, присутните и пристигнувањето на лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски на блокадата кај Мавровка беше ослободен.

Kaлошевски ексклузивно за Инфомакс истакна дека во полициското комбе бил тепан и навредуван, а неколку удари во слабината и главата добил при самото приведување и ставање на лисици.

Погледнете што вели тој пред камерата на Инфомакс:

Коронавирус