петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ НА УЧЕНИЦИТЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА: Во еден глас против политиките на Мила Царовска (ФОТО)

Дел од нив беа во Битола, Тетово, Прилеп, Кавадарци, Македонска Каменица, Куманово и Радовиш каде масовен број на родители и ученици излегоа поради незадоволството од оваа реформа на министерката Мила Царовска.
МАСОВНИ ПРОТЕСТИ НА УЧЕНИЦИТЕ НИЗ МАКЕДОНИЈА: Во еден глас против политиките на Мила Царовска (ФОТО)

Револтирани ученици и родители денеска точно напладне излегоа на протести низ целата земја поради најавата за дигитализација во образованието и укинување на учебниците.

Освен во Скопје каде се одржа главниот протест, денеска се протестираше и во повеќе градови низ земјата.

Дел од нив беа во Битола, Тетово, Прилеп, Кавадарци, Македонска Каменица, Куманово и Радовиш каде масовен број на родители и ученици излегоа поради незадоволството од оваа реформа на министерката Мила Царовска.

Инаку тие се гневни и поради фактот што во веќе во графата за родители на децата не стојат мајка и татко, туку родител 1 и родител 2.

Од пред Владата на Македонија предводничката на иницијативата, Драгана Спасевска истакна дека институциите не сакаат да ги слушнат нивните барања.

– Тргнете ја вашата лоша политика, на страна до нашите деца. Баравме, бараме и ќе бараме задолжително учество на претставници од граѓанскиот сектор во работна група кои ќе работат на новиот Закон.

Коронавирус