недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Вести

Масовен протест во Солун: Името „Македонија“ им припаѓа на Грците (ФОТО)

Масовен протест во Солун: Името „Македонија“ им припаѓа на Грците (ФОТО)

Македонија е еднакво на Грција и Грција е еднакво на Македонија, рече солунскиот митрополит Антимос на денешната свечена литургија во црквата Свети Димитрија.

Наместо на протест, јавува дописникот на МИА од Атина, митрополитот закажа литургија која беше за „одржување на мирот, за грчкиот карактер на Македонија и за татковината“, со порака дека Македонија била, е и ќе остане грчка.

На свечената литургија што траеше речиси 3,5 часа, свое 30-минутно обраќање имаше и солунскиот митрополит, кој на присутните во црквата им објасни зошто „Скопје не може да го има и да го монополизира името Македонија“ и порача дека „Скопје нема ни стара ни понова историја“.

– Скопје никогаш нема да биде прифатено во грчката народна свест со името Македонија, бидејќи нашата Македонија постои во срцата на Грците, како нераскинлив дел од нашиот национален суверенитет веќе 2800 години. Скопје никогаш нема да може да го задржи името Македонија затоа што тоа им припаѓа на Грците, рече солунскиот митрополит Антимос.

Како што пренесува МИА, тој побара од верниците да ја пренесат пораката дека Македонија е татковина и лулка на Грците.

– Македонија е еднакво на Грција и Грција е еднакво на Македонија, рече солунскиот митрополит и изнуди аплаузи од присутните во црквата, како од верниците, така и од политичари кои ја следеа богослужбата.

Префектот на грчката област централна Македонија, лидерот на партијата Сојуз на централисти, пратеници од опозициската Нова демократија, но и почесниот началник на генералштабот на грчката армија, јавува дописникот на МИА од Атина, присуствуваа на свечената литургија. Откако Антимос го заврши неговото обраќање, во црквата присутните ја испеаја грчката химна.

Најнови вести

Коронавирус