сабота, 28. март 2020. Вести денес: 95
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Маските за заштита од корона 300 денари, владата не реагира

Маските за заштита од корона 300 денари, владата не реагира

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопхиод материјал маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега дотигнаа цена од околу 300 денари.

Дополнително е проблем што граѓаните се жалат дека не можат да дојдат до маски. Во меѓувреме министерот за здравство, Венко Филипче уверува дека ги има сите непотребн материјали.