среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 6
home Вести

Марковски: PCR тестовите за коронавирус се голема грешка

Марковски: PCR тестовите за коронавирус се голема грешка

Вело Марковски гостува вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21. Тој смета дека овие ПЦР тест кои се бараат за да се оди во друга држава, се голема грешка, и дека требаат и серолошки тестирања.

„СЗО дури во претходните епидемии со САРС 1 и со Мерс бараше двете методи да се користат, односно да не се користи само ПЦР технологија без серолошки тестови. ПЦР се оспорува бидејќи таа не е за ваква масовна употреба“.

Коронавирус