петок, 30. септември 2022. Вести денес: 21
home Вести

МАНУ детектираше британски сој на корона вирусот кај еден од брачните другари кои патуваа во Занзибар

МАНУ детектираше британски сој на корона вирусот кај еден од брачните другари кои патуваа во Занзибар

Министерството за здравство ја информира јавноста дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од пацинетот кој пред неколку дена се врати од Занзибар, детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот СарсКов2.

Во текот на утрешниот ден ќе биде извршена анализа на вториот пацинет кој исто така патувал за Занзибар. Тој е ковид позитивен и исто така е хоспитализиран.

Коронавирус