петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 10
home Вести

Манипулација со текстилните работници: Им зголемиле минимална плата, им укинале храна и превоз

Манипулација со текстилните работници: Им зголемиле минимална плата, им укинале храна и превоз

Почнуваат манипулациите со  исплатата на зголемената  минимална плата. Текстилни работнички од две конфекции во Делчево се пожалиле до невладината Гласен Текстилец дека од 1 јануари нема да добиваат топол оброк и бесплатен превоз од домовите до конфекциите, пренесе ТЕЛМА.

Инаку правото на топол оброк и на превоз е укинато од пред десет години и се влезени во бруто платата, а досега ги добивале со цел да ги привлечат и работат за нив.

 

 

Коронавирус