петок, 15. јануари 2021. Вести денес: 190
home Вести

Маневски побара Шилегов да го разреши Весовски од директорското место на ЈП водовод поради несовесно работење

Маневски побара Шилегов да го разреши Весовски од директорското место на ЈП водовод поради несовесно работење

Душко Весовски не заслужува да биде директор. Тој троши над еден милион евра за адвокатски услуго додека тие пари ги добиваат адвокати на власта. При тоа селективно дава информации за тоа кој се адвокати се на платниот список на водовод, посочи советникот Михајло Маневски.

Тој истакна дека Весовски нетраспарентно го крие списокот од јавноста на подобни адвокати кои земаат илјадницо евра од ова јавно прептеијатие.

– Она што го знаеме е дека од ова прептријатие кое бележи загуби земаат пари адвокати како советникот на премиерот Зечевиќ како и една адвокатка пратеничка на власта. Ова е не морално и Шилегов најмалку што може е да го разреши овој директор кој злоупотребува државни пари, рече Маневски.

Најнови вести

Коронавирус