сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 128
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Манчевски призна дека договорот од Преспа не е идеален- граѓаните нѐ сметаат за национални предавници

Манчевски призна дека договорот од Преспа не е идеален- граѓаните нѐ сметаат за национални предавници

Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество и администрација во вчерашното гостување во емисијата Само Вистина на телевизија Канал 5, јавно призна дека Договорот од Преспа за промена на уставното име на Република Македонија, во Република Северна Македонија, потпишан од владата на СДСМ не е идеален и дека граѓаните ги сметаат нив како национални предавници. Но, како што рече тој тоа му е доказ дека направиле компромис и дека тоа е добро.

Договорот не е идеален за ниту една од двете страни, гледате владата во Грција е национален предавник и овде ние сме национални предавници, вели тој.

Парламентарни избори 2020