четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 2
home Вести

Манчевски: Немаме пари за да исплатиме плати на администрацијата

Манчевски: Немаме пари за да исплатиме плати на администрацијата

Дамјан Манчевски, министер за администрација и информатичко општество од СДСМ во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, вели дека прашање е дали воопшто ќе се подели плата на вработените во администрацијата.

Во овие времиња не е само кој колку земал плата, туку мора да покажеме солидарност. Навистина ќе треба да вложиме сериозни напори за воопшто да се подели таа плата и ова е една превентивна мерка, јас би рекол подобро сега да се реагира, за да подоцна да можеме релативно брзо да се вратиме во нормална форма на функционирање, вели Манчевски.

Имено, лидерот на СДСМ Зоран Заев бара платите на јавната и државната администрација за месец април и мај да изнесува 14.500 денари што предизвика големи реакции кај повеќе синдикални здруженија и револ кај административните работници, потенцирајќи дека владата е таа која што мора да најде решенија со справувања од пандемијата со корона вирус без да се наштети на вработените во јавниот и државниот сектор.

Локални избори 2021