понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 100
home Вести

Манчевски: Не е крив Заев ако нема препорака туку администрацијата, Манчевски меѓу редови најави дека препораката не е сигурна

Манчевски: Не е крив Заев ако нема препорака туку администрацијата, Манчевски меѓу редови најави дека препораката не е сигурна

Ако Македонија не испорача резултати за да добие датум за преговори со ЕУ во јуни, а клучен дел за тоа е реформата во јавната администрација, ќе се ревидира и одлуката за покачување на платите во септември, рече денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

-Платите ќе ги зголемиме, но бараме резултати и тие се видливи, и ќе бидат видливи. Во јуни ќе имаме оценка на Европската комисија дали сме направиле напредок во реформа на администрацијата или не. Следствено на тоа, ќе има награда или други процеси, истакна Манчевски.

Локални избори 2021