вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 178
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Манчевски: Ако некој не сака да работи нека седи дома, ќе добива социјална парична помош

Манчевски: Ако некој не сака да работи нека седи дома, ќе добива социјална парична помош

Во своето гостување во емисијата „Отворено на Алфа“ министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски рече дека мерката за тоа кој колку работи во администрацијата не функционира и за да се мотивираат вработените постоела друга работа.

-Оваа влада ја зголеми социјална помош. Ако некој не сака да работи, нека седи дома ќе добие околу единаесет илјади и нешто денари социјална помош, па тогаш нека не го држи местото каде што некој може да работи, изјави Манчевски.

Парламентарни избори 2020