недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Макрон лаже, Заев го навреди францускиот претседател, порача дека не го сфаќа сериозно

Макрон лаже, Заев го навреди францускиот претседател, порача дека не го сфаќа сериозно

Во емисијата 360 на телевизија Алсат, пред очите на целата јавност Зоран Заев го обвини францускиот претседател Емануел Макрон дека лаже, истакнувајќи дека повеќе го сфаќа сериозно.

Тој го спомена видео обраќањето пред референдумот за промена на името на Макрон кое што Заев го протолкувал како ветување за добивање датум за преговори со Европската Унија иако никаде поконкретно францускиот претседател поконкретно тоа не го говори. Со други зборови тој го обвини Макрон дека лаже.

-Макрон давајќи ја онаа видео изјава да не поддржи, фала многу благодарен сум за тоа, верувам и нашиот народ да го охрабри за референдумот, зборејќи за европските вредности, за европските перспективи и тоа е ветување. Затоа што и тоа го направивме за да имаме нов пријател Грција да го решиме тој деценски проблем, но го направивме и за нашата Европска иднина, вели Заев.

Најнови вести

Локални избори 2021