четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Макрон доаѓа во Белград, Скопје не е на агендата?

Макрон доаѓа во Белград, Скопје не е на агендата?

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе допатува во посета на Србија на 16 јули објави претседателот Александар Вучиќ.

Посетата на Макрон беше планирана за декември лани, но беше одложена поради внатрешните случувања во Франција.

Макрон и германската канцеларка Меркел денеска организираат состанок во Берлин со лидерите на земјите од Западен Балкан и Европската комисија на кои се повикани и претседателите на Србија Вучиќ и на Косово, Хашим Тачи.

Главна тема на неформалниот самит е ситуацијата во регионот.

 

Најнови вести

Коронавирус