недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 87
home Вести

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје

Македонските ракометарки го победија Косово, но не изборија полуфинале на ЕХФ турнирот во Скопје

Македонската репрезентација составена од ракометарки до 19 години синоќа забележа убедлив триумф над Косово со 33:16.

Најефикасна во победничкиот состав беше Андреа Седлоска со осум погодоци.

И покрај убедливата победа, „црвено-жолтите“ не изборија пласман во полуфиналето и ќе разигруваат за 5-8. место.

Првите две места во групата Б-2 им припаднаа на Фарски Острови и на Холандија.

Од Б-1 групата полуфинале изборија Шпанија и Литванија.

Најнови вести

Коронавирус