вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 6
home Вести

Македонските државјани за излез од земјата ќе потпишуваат изјава дека 3 месеци нема да се вратат во Македонија

Македонските државјани за излез од земјата ќе потпишуваат изјава дека 3 месеци нема да се вратат во Македонија

Министерството за внатрешни работи од денеска ќе дава изјава на македонски и албански јазик на секој македонски државјанин кој ќе ја напушти државата, а со која ќе се обврзе дека во наредните три месеци нема да се врати на територија на нашата татковина, истакна на денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

Тој појасни дека исклучок од оваа одлука ќе бидат возачите на товарни моторни возила кои ги минуваат границите и граѓаните кои ги напуштаат граничните премини од здравствени причини.

Коронавирус