понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 138
home Вести

Mакедонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Mакедонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Нема измени за влез во Србија, a македонските државјани можат да патуваат без ПЦР тест.

Негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген-Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија

-Тоа е така затоа што има голем број граѓани кои циркулираат преку границата и со цел да им се олеснат бизнисот и животот, рече премиерката Ана Брнабиќ.

Таа посочи дека граѓаните на овие земји не подлежат на мерка изолација.

ПремиеркатаБрнабиќ денеска ги демантираше објавите на медиумите дека српските државјани кои планираат да патуваат во странство за време на Велингденските празниците, мора да имаат предвид дека кога ќе се вратат ги чекаат нови правила.

Најнови вести

Коронавирус