среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Македонскиот граѓанин вратен од Занзибар има британски сој на Ковид-19

Македонскиот граѓанин вратен од Занзибар има британски сој на Ковид-19

Детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот СарсКов2, според анализите што денеска ги направи МАНУ, на брисот од пацинетот кој пред неколку дена се вратил од Занзибар, информираат од Министерството за здравство.

Дополнуваат дека во текот на утрешниот ден ќе биде извршена анализа на вториот пациент, кој, исто така, патувал за Занзибар.

Тој е ковид позитивен и исто така е хоспитализиран.

Коронавирус