недела, 28. мај 2023. Вести денес: 67
home Вести

Македонски државјанин уапсен во БиХ поради убиство

Македонски државјанин уапсен во БиХ поради убиство

Припадници на Единицата на граничната полиција во босанскиот град Вишеград, синоќа го уапсиле Н.Б. (1974), државјанин на Република Македонија.

Апсењето следување откако по проверка е утврдено дека по него е распишана потерница од Окружниот суд во Бјелина под обвинение за убиство.

Како што соопшти Граничната полиција на Босна и Херцеговина, македонскиот државјанин е приведен при обидот за влез во земјатана меѓународниот граничен премин Увац.

Приведениот им е предаден на органите за истрага, се додава во соопштението.