вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Македонската химна ечи низ улиците во Мелбурн (ВИДЕО)

Македонската химна ечи низ улиците во Мелбурн (ВИДЕО)

Македонската химна се пее од грлата на македонските иселеници кои живеат во Мелбурн. Улиците се обоени во црвена боја.

Нашинците застанаа во одбрана на името, јазикот и идентитетот на нашата држава Македонија.

Протести на дијаспората организирани како „Ние сме Македонци“ веќе се одржаа во Малме во Шведска, Вашингтон во САД и Сиднеј во Австралија, а исто така протести ќе има и низ Северна Америка и Европа.

Коронавирус