сабота, 26. ноември 2022. Вести денес: 21
home Вести

Македонска воена делегација во посета на Хрвастка

Македонска воена делегација во посета на Хрвастка

Воена делегација на АРМ предводена од началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски, од денеска ќе престојува во тридневна официјална посета на вооружените сили на Република Хрватска.

Генерал Величковски ќе има средба со својот домаќин, началникот на генералштабот на вооружените сили на Република Хрватска, генерал Мирко Шундов.

За време на престојот во Република Хрватска, македонската воена делегација покрај генералштабот и Министерството за одбрана ќе ги обиколат командата за специјалните сили на ВС на Хрватска и военото училиште „Фрањо Туѓман“ каде ќе ги посетат припадниците од АРМ кои се наоѓаат на школување во оваа воена образовна установа

Коронавирус