четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 82
home Вести

Македонија во понеделник ќе потпише договор за кинеските вакцини, но не се знае кога ќе пристигнат

Македонија во понеделник ќе потпише договор за кинеските вакцини, но не се знае кога ќе пристигнат

Во понеделник ќе се потпише договорот за набавка на 200.000 вакцини за Ковид-19 од Кина, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче посочи дека во текот на вчерашниот ден Владата на затворена седница го усвоила Договорот за набаква на вакцини од Кина и го задолжила Министерството за здравство.

–  Ние ќе го потпишеме во понеделник, после што се надевам дека за најкраток можен временски рок тие ќе стигнат во земјава. Ние интензивно работиме и на обезбедување на соодветен начин на транспорт.
Тоа значи дека станува збор за 200.000 вакцини, како што веќе најавивме, рече Филипче.

Министерот истакна дека во текот на изминатите денови е адаптиран и националниот план за имунизација.

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија