недела, 31. мај 2020. Вести денес: 28
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Македонија меѓу 19 земји на списокот чии граѓани ќе можат да летуваат во Грција

Македонија меѓу 19 земји на списокот чии граѓани ќе можат да летуваат во Грција

Балканските земји може да бидат меѓу првите на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во Грција без тест за коронавирус и без задолжителен карантин. Ова го предвидува планот на грчката Влада „Restart tourism“, со кој се најавува брзо и безбедно да започне туристичката сезона во Грција.

Според SKAI, на списокот со 19 земји чии граѓани ќе можат да заминат на одмор во Грција претстојнава сезона се најде и Северна Македонија.

Другите земји се: Кипар, Израел, Кина, Јапонија, Австралија, Норвешка, Данска, Австрија, Бугарија, Србија, Романија, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Полска, Унгарија, Словачка и Чешка.

Коронавирус