четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 127
home Вести

Македонија ќе мора да му исплати на Верушевски 70.000 евра?!

Македонија ќе мора да му исплати на Верушевски 70.000 евра?!

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Зоран Верушевски бара 71.000 евра отштета во случајот Пуч. Граѓанскиот суд соопшти дека пресудата за барањето на Верушевски, за државен паричен надомест ќе биде објавена најдоцна до 4 ноември.

Верушевски беше во притвор 344 денови под сомнение за шпионажа и предавство во случајот Пуч, каде осомничен беше и Зоран Заев, но некогашната специјална обвинителка Катица Јанева, го повлече обвинението.

Коронавирус