среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 88
home Вести

Македонија ја доби првата евро-пратеничка

Македонија ја доби првата евро-пратеничка

Опозициската Словенечка Демократска Странка (СДС) на Јанез Јанша која е дел од ЕПП – победи на европските избори во Словенија, со освоени 26,4 % од гласовите или 3 пратенички места.

Веднаш зад партијата на Јанша се Социјал Демократите (СД) со 18.57% и 2 пратенички места и Листата на премиерот Маријан Шарец (ЛМШ) со освоени 15.61%.

1 пратеничко место со 11.1% освои десничарската Нова Словенија.

Опозицијата победи, но, од листата на премиерот која освои 18.57% во Европскиот Парламент влезе Ирена Јовева.

Јовева, до овие избори важеше за позната новинарка на приватната телевизија Поп ТВ. Таа потекнува од Македонија, а израснала во Нова Горењска. Во изминатиот период, таа на најразлични начини ја поддржуваше промената на името на нашата земја во „Република Северна Македонија“.

Еве ја комплетната листа на пратеници од Словенија кои ќе бидат во ЕП:

 

Најнови вести

Коронавирус