петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 62
home Вести

Македонија изолирана: Кога последен пат Заев остварил средба со премиер или претседател на западноевропска држава?

Македонија изолирана: Кога последен пат Заев остварил средба со премиер или претседател на западноевропска држава?

Месеци наназад премиерот Зоран Заев нема остварено средба со ниту еден претседател или премиер на некоја од  западноевропските земји.

Од вакцини изолирана, економски крахирана, инвестициски заобиколена и со корупција која цвета, Македонија е на добар пат да стане заборавена и од западноевропските лидери.

Последната официјална средба Заев ја остварил лани, односно кон крајот на декември со претседателот на Парламентот на Турција, Шентоп.

Во меѓувреме, за денеска е најавена средба во Париз меѓу српскиот и францускиот претседател, Александар Вучиќ и Емануел Макрон.

ЕУРО 2020

Македонија