вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Македонија изгоре, а директорот на ДЗС поставен од Заев, тера кампања

Македонија изгоре, а директорот на ДЗС поставен од Заев, тера кампања

Голем број на пожари беснеат ширум Македонија. Граѓаните се загрижени, пламените јазли зафаќаат огромни територии.

Но, за функционерите на СДСМ најважно во овој момент е што започна кампањата за претседателските избори.

На директорот на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), Аднан Џафероски, му е поважно да го промовира Стево Пендаровски отколку да ги заштити граѓаните од пожарите.

Тој на својот Фејсбук профил си тера предизборна кампања.

Џафероски, законски, како функционер не смее да се става во улога на партиски промотор пред избори. Директорот кој на тоа место беше поставен од премиерот Зоран Заев зема пари од џебот на граѓаните. Но, не за да го промовира Пендаровски, туку за да го работи тоа за кое е многу добро платен.

Најнови вести

Коронавирус