петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 143
home Вести

Македонија има највисока стапка на смртност од мозочен удар во Европа

Македонија има највисока стапка на смртност од мозочен удар во Европа

Професорот по теоретска механика Дејан Трајковски преку статус на Фејсбук пишува дека Македонија има највисока стапка на смртност од мозочен удар во Европа.

-Македонија има највисока стапка на морталитет од мозочен удар во Европа: 180 смртни случаи на 100.000 жители годишно. Дали ова има врска со стресот, сиромаштијата и лошиот квалитет на живот? Се гледа дека најмногу удари имало во најсиромашните и најнесреќните земји.

Освен тоа, во 2018 година Македонија имала втор најлош индекс во Европа (после Романија) според исходот од лекувањето на сите болести. Секогаш е во првите три најлоши, а во 2015 година имала најлош индекс. Овој индикатор е можеби најважниот од сите шест според кои се рангираат здравствените системи. Човек да се уплаши што мора да живее тука, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Извор: Health Consumer Powerhouse (Euro Health Consumer Index 2018)

https://healthpowerhouse.com/…/3.2%20Case%20fatality%20…

Македонија има највисока стапка на морталитет од мозочен удар во Европа: 180 смртни случаи на 100.000 жители годишно….

Posted by Дејан Трајковски on Недела, 11 април 2021

Најнови вести

Коронавирус