недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

„Македонија е без почеток на преговори, политиката на Заев доживеа дебакл, откако стави се на маса и урна позиции глуми патриот“

„Македонија е без почеток на преговори, политиката на Заев доживеа дебакл, откако стави се на маса и урна позиции глуми патриот“

Македонија е без почеток на преговорите со ЕУ. Политиката на Заев доживеа дебакл, откако стави се на маса и урна позиции глуми патриот. Заев ветуваше почеток на преговори со ЕУ, две години тие само што не почнале, а лажеше дека и поглавја се отвораат. Политиката на Заев е една огромна лага и погазување на државата, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

– Заев го погази идентитетот. Тој тврдеше дека македонскиот и бугарскиот народ се едно исто, дека имаат заедничка историја и дека македонската историја почнува по 1945 година. Заев стави се на маса, и откако и тоа не беше доволно, и повторно доби ладен туш, сега сака да глуми патриот. Се што можеше да се осквернави, Заев осквернави. Сакаше и тргуваше со јазикот, идентитетот и историјата, велат од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ посочува дека позициите на Македонија се темелно нарушени, и за тоа е виновен лично Заев.

– Понижувањето на државата е плод на политиката на свиткана кичма на Зоран Заев. Попусти се сега сите обиди да се вади од калта. Наместо тоа потребна е оставка веднаш. Сите политики на Заев се поразени, додаваат од партијата.

ЕУРО 2020

Македонија