сабота, 17. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Македонците во Австралија го менуваат државното знаме (ФОТО)

Македонците во Австралија го менуваат државното знаме (ФОТО)

Македонската заедница во Аделаида и Јужна Австралија започнале со широка акција на симнување на македонското државно знаме и негова замена со знамето со 16-кракото сонце, пишува mkd.mk

Ова знаме, како што објавија припадници на заедницата, ги претставувало „сите луѓе во окупираниот македонски регион”. На Фејсбук страницата на Македонската коалиција, која патем е напишана „македонско коалиција” Македонците од Австралија се повикуваат и пред своите домови да го истакнат знамето со 16-кракото сонце.

Засега нема информации дали некој реагирал на оваа постапка.

Извор: mkd.mk

Коронавирус