четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 50
home Вести

Македонци вратени од Халкидики позитивни на коронавирус, цел автобус во изолација

Македонци вратени од Халкидики позитивни на коронавирус, цел автобус во изолација

Четири лица кои биле на одмор во Грција се вратија во Македонија позитивнни на коронавирусот. Сите лица се ставени во изолација, ова го потврди за Телма директорката на здравствениот испекторат Ирина Бухова

– Во ово момент здраствениот инспекториат има издадено решение на четири граѓани позитивни на ковид 19 кои вчера допатувале од годишниот одмор од Грција, и уште еден патник се пожалил дека ги има симптомите на вирусот, утре ќе биде тестиран. Епидемолозите ги имаат контактите од епидемолошката анкета која се уште е во тек, ова го изјави за Телма директорката на здравствениот инспекторат, доктор Ирина Бухова која истакна дека бројот може да се зголеми бидејќи во таа група каде биле заразените броеле 26 патици, колку се вратени во Македонија епидемилозите допрва ќе испитуваат

Коронавирус