понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Вести

Македонци измамиле луѓе во Хрватска, украле над 26.000 евра

Македонци измамиле луѓе во Хрватска, украле над 26.000 евра

Хрватската полиција уапси двајца постари државјани на Македонија под сомнение дека извршиле пет измами и тешка кражба, предизвикувајќи материјална штета од 200.000 куни (нешто повеќе од 26.000 евра), според сплитската полиција, цитирана од Индекс.

Станува збор за 76 и 68-годишни лица од Македонија кои извршиле пет кривични дела измама во август и септември на подрачјето на Сплит, Трогир и Примоштен.

За време на кривичната истрага, извршено е претрес на лично возило и стан во областа Омиш, користени од осомничениот двоец, а по тој повод се пронајдени поголема сума на пари, неколку лажни златни часовници и неколку катанци.

76-годишникот и 68-годишникот се предадени на надзорникот за притвор под сомнение дека сториле пет кривични дела измама и кривично дело тешка кражба.

Локални избори 2021